DEREPAZARI PİDE VE TURİZM FESTİVALİ'NİN İLKİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yazdır
Paylaş
Belediyemizce ilçemizin; kültür, turizm ve tanıtımına yönelik faaliyetler kapsamında Derepazarı Stadı’mızda 1.'sini düzenlediğimiz "Pide ve Turizm Festivali" mehteran gösterisiyle start aldı.
DEREPAZARI PİDE VE TURİZM FESTİVALİ'NİN İLKİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Festivalimize; Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Akparti Rize Milletvekili Hasan KARAL, Akparti Yalova Milletvekili Fikri DEMİREL, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şaban ŞAHİN, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal SEKÜCÜ, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Hüseyin KARAMAN, Derepazarı Kaymakamı Selçuk KÖKSAL, İl Emniyet Müdürü Altuğ VERDİ, Rize Belediye Başkan Yardımcısı Saffet KOPUZ, İyidere Belediye Başkanı Ahmet METE, Güneysu Belediye Başkanı Halil TURAN, Muradiye Belde Başkanı Musa Süreyya BALCI, Salarha Belediye Başkanı Hasan KARA, Büyükköy Belde Başkanı Hamza SARUHAN, MHP Rize İl Başkanı Serkan BİRBEN, ilçemiz sivil toplum örgütleri, ilçemiz siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Festivalde 2 metre uzunluğundaki Derepazarı Pidesi kesilerek vatandaşlara ikram edildi.
Protokol konuşmalarının ardından 3 bin pidenin dağıtıldığı festivalimizde, yerel sanatçılarımız tarafından konserler verildi.Şiir dinletisi sunuldu. Ayrıca vatandaşlar şarkılar eşliğinde saatlerce horon edip doyasıya eğlendi. Festivalimiz, geç saatlerde Hülya POLAT konserinin ardından havai fişek gösterisiyle sona erdi.

Belediye Başkanımız Yakup SAMANGÜL, festivalde yaptığı konuşmada, ilçemizin tanıtımını yaparken pide ve turizm noktasında dikkatleri çekmek arzusunu taşıdıklarını ifade ederek, “Derepazarı bir sahil ilçesi. Dolayısıyla bizim birçok değerimiz var. Özellikle çaydan önce deniz ve gemi adamlarıyla ön planda olan bir ilçenin sahibiyiz. Onun için de her zaman diyoruz kaptanlar diyarı Derepazarı. Dolayısıyla hem deniz ürünleri hem gemi adamları yetiştiren özellikle nicelikli ve nitelikli bir ilçe olduğunu ortaya koymak istiyorum. Derepazarı’nda ön plana çıkarmaya çalıştığımız narenciye ürünleri var. Özellikle mandalina. Bölgemizde birçok yerde narenciye ürünleri yetişir ama Derepazarı’nın mandalinasını hiçbir yerin tutması mümkün değil. Bunun yanında pide ile de öne çıktık. Pide bir damak tadı. Pide her yerde yapılıyor ama Derepazarı’nın özelliği 3 faktöre bağlı. Bunlar; pide fırınlarımız özellikli ustaların eliyle hazırlanmış özel fırınlardır. Kullanılan malzemeler çok önemlidir. Maharetli ustalarımızın ellerinden çıkan pidemiz vardır. Bugün sizlere biraz tadımlık yaptık. İlk festivalimiz olması nedeniyle eksiklerimiz vardır. İlerleyen yıllarda eksikliklerimizi gidererek festivalimizi ilçemize yakışır en güzel şekilde yapmaya gayret edeceğiz. Festivalimize destek veren ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
Derepazarı Kaymakamı Selçuk KÖKSAL ise, Kurban Bayramından yeni çıkılmış olunmasına rağmen ilçede bayram havasının devam ettiğini ifade ettiği konuşmasında, bir değere sahip olmanın çok önemli olduğunu kaydederek, Derepazarı ilçesinin pidesinin de bir değer olduğunu ve bu değerleri tanıtabilmenin, insanlara sunabilmenin de daha fazla öneme, daha fazla değere sahip olduğunu söyledi. Konuşmasının devamında bu akşam lezzetin etrafında birleştiklerini kaydeden Kaymakam KÖKSAL, festivalle birlikte güzel bir kardeşlik ortamının oluştuğunu ve festivale gösterilen ilginin bu festivalin düzenlenmesinin geç kaldığını gösterdiğini belirterek, festivalin uzun yıllar devam etmesi ve ilçenin tanıtımına ve ekonomisine ciddi anlamda katkılar sağlaması temennisinde bulundu.

Derepazarı ilçesinde ilk defa bir şenlik yaşandığını kaydeden Ak Parti Rize Milletvekili Hasan KARAL, şenliği başlatan Derepazarı Belediye Başkanı Yakup SAMANGÜL ile Kaymakam Selçuk KÖKSAL ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Derepazarı’nın pidesi ile kendisini ön plana çıkarmak istediğini kaydeden KARAL, Derepazarı Pidesinin meşhurluğunu bu akşam herkesin duyduğunu belirterek, Derepazarı pidesinin markalaşması yolunda tanıtıma devam edeceklerini söyledi. KARAL, festivalin birlik ve beraberliğe de sağladığı katkıya dikkat çekerek, festivalin bundan sonraki yıllarda da Derepazarı’nın diğer değerlerinin de tanıtılacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini söyledi.
Protokol konuşmalarının son bölümünde söz alan Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ ise var olan Derepazarı Pidesi’ni duyurmaya ve tanıtmaya çalıştıklarını söyledi.Doğu Karadeniz Bölgesinin ekonomik imkanlarının çok geniş olmadığından doğduğumuz toprakları terk edip doyacağımız topraklara göç ettiğimizi kaydeden Vali BEKTAŞ, “Ekmeğimizi, geçimimizi, geleceğimizi başka coğrafyalarda arıyoruz.ama aslolan o mudur? Değildir. Aslolan nedir? Doğduğumuz topraklarda doymanın yollarını bulabilmek ve kök saldığımız yerlerde köklerimizi daha derinlere, daha geniş alanlara ulaştırmak. Topraklarla, vatanımızla, coğrafyamızla bütünleşmeyi başarmak. Bunun içinde bu tip değerlerin vurgulanmasına da çok ihtiyacımız var. Doğu Karadeniz’de özellikle Rizemizde çay ekonomik ürün ama ikinci kavram olarak aklımıza turizmden başka bir şey gelmiyor. Herkesin aklında bu bölgede olsa olsa çayın dışında yapılabilecek ekonomik faaliyet olarak turizm faaliyeti geliyor. Ve gerçekten bu basit bir söz olmaktan öteye geçiyor ve turizm faaliyetini, turizm kavramının yansımalarını güncel hayatımızda da her geçen gün daha fazla hissediyoruz. Ama gelen turistin burada bir şeyler bulması lazım. Buraya gelmek için, burada kalmak için, harcadığı paranın karşılığını alması, tatmin olmuş olarak, memnun olmuş olarak mutlu bir şekilde tatilini geçirdiğine inanmış olarak buradan ayrılmış olması ve buradan gittiğinde de bu güzellikleri gittiği yere anlatabilmesi lazım. Bunun için de turistin gözüne, gönlüne, midesine, kalbine hitap etmeyi başarmamız lazım. Derepazarı bu anlamda çok özel bir lezzete sahip. Derepazarı Pidesi. Şu anda Derepazarı pidesi Derepazarı’nın arka sokaklarında gizlenmiş durumda. Derepazarı pidesini biraz daha görünür hale getirmemiz, biraz daha ön sokaklara, biraz daha vitrine taşımamız gerekiyor.” dedi.
Türkiye’nin en yoğun sınır kapısı Sarp Sınır Kapısından 2016 yılında 7 milyon insanın giriş çıkış yaptığını kaydeden Vali BEKTAŞ, “İddia ediyorum bu 7 milyon insandan en az 6,5 milyonu Derepazarı’ndan gidip geliyor. Ne yapmaya çalışıyoruz? Bu 6,5 milyon insanın bir kısmını Derepazarı’nda konaklatarak, pidemizi tattırmaya çalışıyoruz. Yani turizm kavramını hayatımıza, ekonomimize, geçimimize, geleceğimize paydaş yapmaya çalışıyoruz. Bu çerçevede bu faaliyeti oldukça önemsiyorum. Umarım doğduğumuz topraklarda doymayı ve çocuklarımıza bir gelecek sunmayı başarırız. Bu çerçevede bu faaliyet inşallah başarılı olur. Bu anlamda katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ETİKET : .
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
ANKET
İlçemizde yapılmasını arzu ettiğiniz yatırımlar
Alışveriş Merkezi
Bilardo Salonu
Fuar
Gezi Alanında Kütüphane Dolabı