Başkanın Özgeçmişi | Derepazarı Belediyesi

 

1954 yılında Rize’de doğdu. İlkokulu Derepazarı Ali Rıza Yılmaz İlköğretim okulunda okudu. Orta ve Lise öğrenimini Rize Ticaret Meslek Lisesi’nde tamamladı. Ardından Ankara Ticaret Turizm Yüksek Öğretmen Okulu, bugünkü adıyla Gazi Eğitim Fakültesi Ticaret ve Turizm Bölümü’nden mezun oldu.

1978 yılında mezun olduğu Rize Ticaret Meslek Lisesi’nde öğretmen olarak göreve başladı. Uzun dönem burada görev yaptı. Emekliliğinin son iki yılında Anadolu Otelcilik Turizm Meslek Lisesi’nde görev alarak genç yaşta emekli oldu. 45 yaşında ticarete atıldı. Ticaret hayatını sürdürürken siyasete başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan sevgisinden dolayı AK Parti’nin kuruluşuyla beraber siyasete başladı. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 2001’deki kuruluşunda Derepazarı Kurucu İlçe Başkanlığı görevine getirildi. İki dönem kongreyle, iki dönem atama ile ilçede başkanlık yaptı. 2009 yerel seçimlerinde ilçeden il genel meclis adayı oldu ve kazandı. Rize İl Genel Meclisinde Grup Başkan Vekilliği yaparak birçok komisyonlarda görev aldı.

2009-2014 döneminde İl Genel Meclisinin bir vizyon yüklenmesinde önemli katkıları oldu. Bu dönemde ayrıca AK Parti Rize İl Yönetimi’nde Teşkilat Başkanlığı görevini bir süre yürüttü. 2014 seçimleri öncesi bu görevinden istifa ederek Derepazarı Belediye Başkanlığı için aday adayı oldu. Aday adayları içinde yapılan değerlendirme ardından AK Parti Derepazarı Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi. 30 Mart’ta sandığa giden ilçe halkının takdirleriyle Derepazarı Belediye Başkanı seçildi. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

 

 

Yakup SAMANGÜL 
Derepazarı Belediye Başkanı

ANKET
İlçemizde yapılmasını arzu ettiğiniz yatırımlar
Alışveriş Merkezi
Bilardo Salonu
Fuar
Gezi Alanında Kütüphane Dolabı