Misyon ve Vizyon | Derepazarı Belediyesi
Misyon ve Vizyon
 
Göreve geldiklerinden bu yana birçok önemli konuya el attıklarını dile getiren Başkan Yakup Samangül, “Her zaman en iyisini yapma gayretindeyiz. İlçemiz için önemli bir proje olan Derepazarı-Kendirli karayolu projesi,  11 kilometrelik bu yol güzergâhı üzerindeki yerleşimleri merkeze taşıma noktasında önemli bir kolaylık ve zaman kazandıracak. 12 senedir dillendirilen bu hizmeti görmek bize nasip olmuştur. Projenin bir kilometresinin planlanması yapılmamıştır. Bunun bizim için bir şans olduğunu düşünüyorum. Bu konuda bir dizi çalışma gerçekleştirdim. Yetkililer ile beraber ilçemizdeki akil insanlarla birlikte nihai olarak bu bir kilometrelik yolu 20 metre genişliğinde bir bulvar şeklinde oluşturmayı uygun gördük. Bu bulvar Derepazarı’nın önünü açacaktır. Deniz ile yol arasına sıkışmış olan ilçemizi içe doğru açma, imar noktasında arsalar kazandırma, yatırımları gerçekleştirme mümkün olacaktır. Bununla beraber hizmet alanlarımızda, eğitim alanlarımızda, sosyal projelerimiz de 
gelişip çeşitlenecektir. Amacımız Derepazarı ilçesinde nüfusu artırmak ve ticaret alanları kazandırmaktır. Bu anlamda bu bölge bize önemli bir avantaj sağlayacaktır. Ticaret anlamında da ilçemize önemli bir katma değer sağlamanın uğraşı içerisindeyiz” dedi. 
“Yüz yıllık temizlik problemi ortadan kalkacak” Çevre ve temizlik konusuna bir eğitici gözüyle baktığını söyleyen Başkan Samangül, “Derepazarı, ismini iki tane dereden alır. Bu dereler Tersane ve Eriklimanı Deresi’dir. Bugün baktığımızda bu derelerin etrafında gezip dolaşmak mümkün değildir. Maalesef görüntü kirliliği ve pis koku ortadadır. Bu bizi işe başladığımızda en üzen konuydu. Ekibimiz ile işe başladığımızda bu konuda ilk adımı attık. Kanalizasyon olmayan mahallelerimizin kanalizasyonlarının yapılması, bunların bir arıtma tesisine taşınması için görüşmeler yaptık. Bu tesislerin nerelerde olması gerektiğiyle ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bu konuda İller Bankası ile de görüş alışverişinde bulunuyoruz. Yapılacak olan derin deniz deşarjı dediğimiz arıtma ve denizde yok etme işlemiyle inşallah ilçemizin yüz yıllık ve asırlık geleceği ile 
ilgili temizlik problemini ortadan kaldıracağız. Bu benim için önem arz ediyor” dedi.
“Her zaman turizm diyoruz” “Turizm açısından yöremizi en iyi görüntüye kavuşturmamız gerekiyor” diyen Başkan Samangül, “İki yıl Otelcilik Turizm Meslek Lisesinde görev yaptım. İlin ve turistlerin ihtiyaçlarını iyi biliyorum. Turizmin bir bölgeye, bir ilçeye, bir ülkeye neler katabileceğini bilen bir kişiyim. Turizm denince yöremizde yayla turizmi akla geliyor. Evet yaylalarımız çok güzel ve harika. Ama bu doğal güzelliklerin yanında dere ve deniz turizmini de bu sektöre katmanın ilk adımını inşallah Derepazarı’ndan atacağız. Bu bizim seçim beyannamemizde de var. Derelerimizi ıslah ederek denizlerle buluşturacağız. Derelerimizi turizme açabilecek, birçok etkinliğin yapılabileceği, görsel şölenlerin ortaya konulabileceği düşüncelerimiz var. Güzel şeyler düşünüyoruz bunları kısa sürede hayata geçirmek istiyoruz. Sahildeki alanımızı genişleterek burada bir tatil köyü düşüncemiz var. Bu benim hayal ettiğim bir projedir. Hemen komşumuz İyidere sahilinde beş yıldızlı bir otel yapılacak ve ilçeye önemli bir değer kazandırılacak. Bu yüzden biz de derelerimizle denizi buluşturarak, ilçemizi bir turizm ilçesi yapmak istiyoruz. Denizde doğduk büyüdük diyebiliriz ama maalesef artık birçok insanımızın denizle bağlantısı kesildi. Bunun için ilçemizde iki bölümde kum plajı oluşturma çalışmamız var. Bunlardan biri bayanlara özgü bir plaj olacak” dedi.
“Başlanan işleri bitireceğiz” ”Geçmişten kalan birçok işin olduğunu söyleyen Başkan Samangül, “Başlanmış ama bitirilememiş işler var. Ben bunların hiç birine yabancı değilim. Bu işlerin hiçbirini de ötelemeyip bir an önce tamamlayacağız. Bunlardan bir tanesi de eski belediye başkanı tarafından başlatılan ve karkas olarak bize teslim edilen çay bahçesidir. Bu bahçeyi hizmete sokarak bir açıdan da ilçemizi turizme hazırlamak istiyoruz. Buraya gelen misafirlerimizin araçlarını park edebilecekleri bir alan da oluşturacağız” dedi.
“Vatandaşımızın duasını aldık” Bölge insanımıza, toplu törenlerini yapacakları bir düğün salonu hizmetimiz var. Yaz aylarında bu salon hizmet vermekte zorlanıyordu. Bunu göze alarak salonun soğutma sistemini devreye soktuk. Artık yaz aylarında da bölge insanımıza hizmet edecek bir düğün ve toplantı salonumuz var. Vatandaşımızın bu noktada duasını aldık. Şükürler olsun ki bize de lazım olan bu dualardır. Vatandaşımızın duasını almak için onların istekleri ve eksikleri doğrultusunda çalışacağız. 
“Sahil alanında birçok projemiz var” Derepazarı Belediyesi olarak ilçemizde bulunan gençlerin de sosyal ve sportif anlamda ihtiyaçlarını biliyor ve önemsiyoruz. Derepazarı ilçemize bir Gençlik Eğitim Merkezi kazandırmak için girişimlerimiz var. İller Bankası’ndan iki tane peyzaj mühendisi kardeşimiz ilçemize gelerek dolgu alanında yapılabilecekler konusunda bir çalışma hazırladılar. Planlar ve projeler üzerinde bir değerlendirme yaptık. Burada çok amaçlı bir sosyal tesis yapma düşüncemiz de var. En doğru ve en ihtiyaca uygun projeyi hazırlayıp hayata geçirmek istiyoruz. Ayrıca seçim beyannamemizde de yer alan yöresel ürünlerin satışının yapılacağı bir alan oluşturacağız. Aynı zamanda üretim için de teşvik edecek kurslar ve eğitimler planlıyoruz. Ayrıca çok önemsediğimiz bir diğer konu ise engelli kardeşlerimizin yararlanacağı projelerimizdir. Bir çocuk parkı yapacağız ve bunun yanında mutlaka engelli çocuk parkını da oluşturacağız.
Görevinin ilk yılında kendinden emin, ilçeye hakim ve ihtiyaçlarını bilen Başkan Yakup Samangül ile Derepazarı’nı konuştuk
 
“Eğitim çok önemli” Eğitimci olmamdan ötürü ilçemdeki eğitim seviyesinin en üst sıralarda olmasını önemsiyorum. Bununla ilgili ilçe Kaymakamımız ve İlçe Müdürümüzle bir dizi toplantılar yaparak bize düşen görevleri aldık. Kısa ve uzun vadede planlarımız var. Bir toplumun kalkınmasında ve gelişmesinde her alanda eğitimin önemini vurgularız. Bu konuda zaman zaman eksiklikler yapılabiliyor. İlçemizde bu noktada eksiklik olmaması için elimden gelen gayreti göstereceğim.
“Kentsel dönüşüm ile ilçemizin çehresi değişecek” İlçemizin nüfusu ve konut sayısı maalesef istediğimiz düzeyde değil. Bunun için ilçenin iki yakasında kentsel dönüşümler yaparak konut ve nüfus sayımızı artırmayı planlıyoruz. Kendirli-Derepazarı yolu bittiğinde, okullar bölgesini imara açıp o bölgeyi şekillendirdikten sonra, kapalı spor salonunu hizmete aldığımızda, ilçenin ihtiyaçları çoğalacak. Bununla beraber kentsel dönüşüm için vatandaşlarımız ile görüşeceğiz. Bu çalışmaların bitiminde görsel olarak da Derepazarı çok güzel bir ilçe olacak. İki alanda uygulanacak kentsel dönüşümle ilçemizin çehresi değişecektir. “Mevcut araç parkımız yeterli” Araç parkında şu an hizmetleri aksatacak çok önemli bir eksiğimiz yok. Ama hizmet için yeni araç alımı girişimlerimiz olacak. Eksik bazı araçları hizmet alımı ile gerçekleştiriyoruz. Çok önemli bir eksiğimiz olmadığını söyleyebilirim. Düşündüğümüz projeleri gerçekleştirmek için şu an ki mevcut araç parkımız bize yeterli olmayacaktır. “Şebekeyi değiştireceğiz” Andon bölgesinden ilçemize gelen su ile, su sorunumuz yok diye görünüyor. Ancak şebekelerin eski olmasından dolayı arızalarla uğraşıyoruz. Her hafta asgari üç su arızamız var. Su arızası basit gibi görünse de bütün ekip ve ekipman seferber ediliyor. Bunun teknik bir araştırmasını yaptıracağız. Gerekirse şebekeyi değiştireceğiz. Su olmayan birkaç mahallemize su götürmek için düğmeye bastık. Maliyeti ne olursa olsun “su hayattır” düşüncesi ile vatandaşımıza suyu götüreceğiz. Depoların bakımına, temizliğine ve havalandırmasına azami önem gösteriyoruz. Bu konuda teknik ekibimiz bir çalışma yapıyor.   
Sosyal Proje Derepazarı Belediyesi 1954 yılında kurulan bir belediyedir. Bu dönem içinde ilçemize birçok belediye başkanı hizmet etti. Ölenlere rahmet, sağ olanlara uzun ömür diliyorum. Derepazarı için bir çivi dahi çakandan Allah razı olsun. Birçok şey ilçe için yapılmış olsa da ilçenin birçok da eksiği var. İlçemizde yapılacak olan yatırımlardan il merkezimizin de faydalanıp ülke ekonomisine yarar sağlayacak birçok yatırımın ilçemizde yapılabileceğinin kanaatini taşıyorum. Bu konuyu zaman zaman siyasilerle, sivil toplum örgütleriyle tartışıyor, konuşuyoruz. Şu an kullanabileceğimiz 70 dönüm bir dolgu alanımız var. 500 metre bir mendirek yapmak suretiyle bu alanı 200 dönüme çıkartabiliriz. Bu alanda birçok sosyal hizmet verilebilir. Hem il merkezine yakın, hem de muhteşem bir deniz manzarasına sahip bu alan için düşüncelerimi her platformda paylaşıyor ve tartışıyorum. Derepazarı Pidesi ile anılıyor Derepazarı Rize’nin diğer ilçelerinde olan birçok güzelliği içinde barındırıyor. Rize merkeze yakın olmasından ötürü bazı dezavantajları olsa da avantajları da yok değil. Rize son yıllarda turizmden epey pay almaya başladı. Ülke genelinde hiçbir ilde bulunmayan birçok yeşil tona sahip olan il özellikle Arap turistlerin uğrak mekânı oldu. Rize ili aynı zamanda yemek kültürü ile de 
turistlere farklı damak tatları sunuyor. “Rize’de pide yemek istiyorum” denince sizi, Derepazarı ilçesine yönlendirirler. Maharetli ustaları ile müşterilerine birçok pide lezzeti sunan Derepazarlı aşçıların ünü, artık ilin sınırlarını aşarak ülke sınırlarına ulaştı. Pide artık markalaştı, ilçede yenilen pideyi başka bir yerde bulma şansınız yok. Dolgu alanında yapılacak yeni tesislerle pide, daha da öne çıkartılarak gelen turistlere daha iyi hizmet edilmesi planlanıyor. 
Çalışkan bir ekibiz Beş yıllık bir hizmeti hedefliyoruz. Aklımızda çok güzel hizmetler ve planlamalar var. Ayakları yere basmayacak projeleri dile getirmiyoruz. İlçemizi bir cazibe merkezi yapmak için iş adamlarına yatırım sahaları ve imkanlar yaratmak için çalışacağız. Belediye meclisimiz ve personelimiz olarak çalışkan bir ekibiz. İlçemiz Rize’nin aynası olan bir ilçedir. Birçok konuda yatırım yapılabilir. İlerde ilçemizde yapılacak olan yatırımlarla iş imkanları da çoğalacaktır. Bu şekilde bölge insanımız da büyük şehirlere göç etmek zorunda kalmayacaktır. Birçok konuda istihdam merkezleri oluşturmanın çabasında olacağız. Bu bizim görevimizdir. Ulaşımdan, eğitime, istihdama kadar her konu bizim için ayrı bir önem taşıyor. Halkımızın da fikirleriyle, ekibimizle çok şeyler yapacağımıza inanıyorum.
 
Derepazarı Belediye Başkanlığının sorumluluğunu bilerek göreve talip olduğunu ifade eden Başkan Samangül, “İlçemiz halkının teveccühü ile bu göreve seçildim. Bu makamlar sorumluk makamıdır. Bir ilçenin, binlerce insanın beş yıllık geleceğinin sorumluluğunun omuzlarımızda olduğunu biliyoruz. Derepazarı Karadeniz kıyısında yer alan Rize’nin şirin bir ilçesidir. Merkeze en yakın ilçe olmasının avantajlarını ve dezavantajlarını yaşıyor. Genellikle ilçemiz bu yakınlığın dezavantajını yaşadı ve bizim 
bunu avantaja çevirecek bir sürü planlamamız var. Bunları da inşallah önümüzdeki süreçte halkımızın menfaatine olacak şekilde hep beraber yaşayacağız. Derepazarı’nda iyi hizmetler yapabilmek için azimliyiz, istekliyiz. Bunun için gece gündüz tüm imkanlarımızı ilçemiz için kullanacağız. Geçmişte yapılamayanları yapmak için çabalayacağız. Kendimize güvenimiz tamdır. Kısıtlı imkanlarla çok şeyler yapmanın peşindeyiz.” diyor.
                                                                                                                   
                                                                                                                                                                           

 

ANKET
İlçemizde yapılmasını arzu ettiğiniz yatırımlar
Alışveriş Merkezi
Bilardo Salonu
Fuar
Gezi Alanında Kütüphane Dolabı